Restoran Yazılımı SimpraPos ile Tanışın

Masadan sipariş ve temassız ödemelerden, teslimat ve paket servise kadar bütün süreçlerini Simpra ile yönetebilirsin!

Restoran Yönetimi için Geliştirilmiş POS Sistemi

Restoranında büyük bir dönüşümü gerçekleştirmeye hazır mısın?

Hasan Işık

Molecule

Simpra ile çalışmaya karar verdik. Çünkü güçlü bir ekibi ve kurumsal yapısı var.

Erman Eroğlu

Atmosphere

Simpra ile birlikte iş akışlarımızı doğru bir şekilde kurguladık. Özellikle, cep telefonlarımızdan raporlar almak, bizim için büyük bir kolaylık.

Sarah Nile Cameron

Bakehane

Simpra'yı kolayca kullanabiliyorum ve bundan çok mutluyum.

Türkiye’de 1 Numara

Restoranını uçtan uca yönetme imkanı

7/24 Destek

Uzman destek ekibimiz tarafından kesintisiz hizmet

Kullanıcı Dostu Arayüz

Pratik arayüz ile daha hızlı işlemler

Bulut Altyapısı

Gerçek zamanlı erişilebilen bulut altyapısı

Üstün özellikleriyle restoran yönetimini ileri seviyeye taşır

Simpra, işletmeni kolay ve pratik bir şekilde yönetmeni sağlar. Simpra’nın uçtan uca restoran yönetim sistemi, servis personelinin daha verimli hizmet vermesini sağlarken, müşteri memnuniyetini artırmana da yardımcı olur.

Siparişlerini Verimli Yönet

Müşterilerin masada kalma sürelerini takip edebilir, masaların bu süre içinde ne kadar kazanç getirdiğini ölçebilirsin. Servis personeli sipariş aldığı an, siparişler anında mutfaktaki ekrana yansır. Böylece, sipariş hızı ve müşteri memnuniyeti artar.

Ürün Reçetelerini Kolayca Yönet

Yiyecekler tazeliğini korurken, verimli stok tedarik yönetimi yapabilmek için Simpra Inventory’i kullanabilirsin. Stok programını POS sisteminle entegre ederek, ürün satışı oldukça ilgili hammaddeleri otomatik olarak stoktan düşebilirsin.

Restoranına Sadık Müşteriler Kazan

Müdavimler her işletme için çok değerlidir. Sadakati en yüksek olan müşterilerine fırsatlar sunarak, işletmeni daha da sık ziyaret etmelerini sağlayabilirsin. Bu sayede, işletmenin müşteri sadakatini artırabilirsin.

Kullanıcı Hikayeleri

Simpra’yı neden tercih etmen gerektiğini kullanıcılarımızdan dinle.

"Simpra, günümüz koşullarına ayak uydurmuş, önder firmalardan bir tanesi. Simpra'ya güvendik."

Nevzat Karakeben

Tonton Baba

İhtiyacın Olan Tüm Entegrasyonlar ve Raporlar

Simpra Ailesi ürünleri, restoranınla ilgili ihtiyacın olan tüm verilere ulaşmanı ve bu verileri yönetmeni sağlar. Gelirini artırmak için gereken tüm entegrasyonlar da kullanımına hazırdır!

Esnek Restoran
Adisyon Programı

Müşterilere sunulan ikramları Simpra Restoran Yazılımı ile görüntüleyebilir, menüde olmayan ürünlerin satışı gerçekleştiğinde anlık olarak adisyona yansıtabilirsin.

Bütün POS İhtiyaçları
Bir Arada

Restoranın masaya servisin yanı sıra paket servis de yapıyorsa, bu iki farklı servis tipini ve gelir kalemlerini aynı Simpra panelinde ayrı ayrı yönetebilir ve kârlılığını ölçebilirsin.

Yalnızca Z Raporu
Değil Her An Raporlama

Simpra Insight ile işletmende günün en kârlı geçen saatleri, en kârlı ürün grupları ve çok daha fazlası hakkında anlık raporlar alarak gerekli iyileştirmeleri yapabilirsin.

Tüm Sistemlerle
Entegrasyon

Yemeksepeti, Trendyol Yemek, GetirYemek, Paycell, Zubizu, Logo ve Netsis gibi pek çok platforma Marketplace üzerinden kolaylıkla entegre olabilirsin.

Türkiye’nin En İyi Restoran Yazılımı ile Hemen Tanış

SimpraPOS, restoranında sunulan hizmetleri en üst seviyeye ulaştırman için geliştirildi.

Sıkça Sorulan Sorular

Restoranlarda her işlemin kayıt altına alınmasını sağlayan ve uçtan uca yönetim altyapısı sunan sistemlere restoran POS sistemi denir.

Restoran POS sistemi, işletmende kusursuz bir yönetim sistemine sahip olmanı sağlar. Satış raporlarını, gelir gider durumunu görüntüleyebilir, sipariş yönetimi yapabilir, stok ve maliyet kontrolü gibi önemli işlemleri gerçekleştirebilirsin.

SimpraPOS’a ait tüm entegrasyonlara, Simpra Backoffice uygulaması üzerinden Pazaryeri sekmesine tıklayarak ulaşabilirsin. Burada, tüm entegrasyonları görüntüleyerek, bu entegrasyonları POS sisteminde kullanmaya başlayabilirsin.